BACHOVE KVETOVÉ ESENCIE

Bachova kvetová terapia bola založená Dr.Edwardom Bachom(1886-1936), ktorý ako lekár predbehol svoju dobu. Počas svojho krátkeho života prešiel od školskej medicíny k prírodným formám medicíny, s ktorou chcel podporiť emocionálne a duševné zdravie človeka. Dr.Bach objavil 38 kvetov, každý pre špecifický emocionálny a mentálny stav. K tomu ešte vytvoril kombináciu piatich kvetov(Rescue Remedy- Krízová esencia), určenú pre náročné situácie. Dr.Bach vychádzal s presvedčenia, že všetky choroby, ktorými človek trpí majú svôj pôvod v negatívnych stavoch mysle. Bachovky pôsobia práve na tieto negatívne stavy tak, že harmonizujú myseľ a vytvárajú pozitívne postoje.


POMÁHAJÚ KEĎ: 


-keď prežívate ťažké životné obdobie

-podliehate stresu, nervozite, podráždenosti(premenštruačný syndróm, klimaktérium)

-máte doma hyperaktívne deti

-podliehate nevysvetliteľnej únave

-necítite sa dobre, ale ste bez konkrétnej lekárskej diagnózy

-prežívate negatívne emócie a máte pocit, že vás to vyčerpáva

-chcete nájsť v sebe harmóniu

-hľadáte jemnú doplnkovú liečbu k vašim zdravotným problémom

 

 Keďže Bachove kvety pôsobia na energetickej úrovni, nie je možné sa nimi predávkovať alebo si vytvoriť návyk. Sú úplne bezpečné bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Môžu sa používať súčasne s akoukoľvek inou liečbou. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie aj pre tehotné ženy a deti. Úspešne sa používajú aj pri liečení zvierat a rastlín.
 

 
 Ako pôsobí Kvetová terapia ?
 Bachove kvapky pomáhajú zmeniť naše myslenie, odstrániť negatívne nálady a zmeniť ich na pozitívny postoj. Vytvárajú z nás harmonické a vyrovnané bytosti. Každý jeden kvet je určený na špecifický duševný stav. Pokiaľ sa negatívne stavy podchytia už na začiatku a pomocou Bachových kvetov sa opäť dosiahneme duševnú harmóniu, choroby sa na telesnej úrovni nikdy nemusia prejaviť. Bachova kvetová terapia pomáha pri ťažkých životných skúškach, stavoch veľkej vyčerpanosti, pri prekonávaní strachu, hnevu, smútku, vnútorného napätia. Negatívne pocity nepotláča, ale vytvára opačný pozitívny postoj. Tým sa v človeku vytvorí samouzdravovací program, ktorý je veľmi dôležitý aj pri liečení fyzických chorôb. Napriek tomu, že Bachove kvapky nie sú určené priamo na telesné príznaky chorôb, pomáhajú chorobu pochopiť a vyrovnať sa s ňou. Tým výrazne prispievajú k urýchleniu procesu liečby. Bachove kvety sú teda predovšetkým výbornou prevenciou pred chorobami a podporným prostriedkom počas liečenia choroby. Umožňujú vytvoriť vnútornú harmóniu skôr, ako sa nerovnováha prejaví na fyzickej úrovni ako choroba. Cieľom Bachovej terapie je harmonický rozvoj osobnosti, vyrovnanosť a sebapoznanie. Po využívaní esencií je potrebná kontrola, či je potrebné pokračovať v harmonizácií. Užívajú sa 1 – 20 mesiacov v závislosti od závažnosti a dlžky psychických problémov.


 Bachove kvapky môžete používať kedykoľvek, keď pociťuje, že ste vnútorne rozladený, nevyrovnaný, vyčerpaný, neviete ako ďalej...Bachova kvetová terapia pomáha pri komplikovaných vzťahoch s druhými ľudmi, keď máte problém komunikovať s ostatnými, bojíte sa konkrétnych vecí, či máte nevysvetliteľné obavy. Bachove kvapky sa osvedčili aj pri zdravotných problémoch, ktoré nemajú nejakú jasnú príčinu, pri chronických chorobách ako podporný prostriedok. Pomáhajú deťom zvládnuť obdobia, ktoré sú pre nich veľmi citovo náročné ako napr. Prvé dni v škole, škôlke, odlúčenie od rodičov, choroby, úrazy, sklamania, smútok, detský hnev, agresivitu, hyperaktivitu...Dospelým pomôžu napr. prekonať traumy ako strata zamestanania, rozvod, úmrtie v rodine, prepracovanosť a pod...

 

 

 

OTÁZKY A ODPOVEDE

 

Ako dlho sa môžu užívať Bachove kvapky ?

Bachove kvapky sa môžu užívať neobmedzene. U detí a mladých ľudí a v akútnych situáciách zaberajú pomerne rýchlo. Čím dlhšie však vaša duševná disharmónia trvá, tým je váš stav viac chronický a liečba môže trvať dlhšie. Každá liečba je individuálna a môže trvať od 1 do 20 mesiacov. Kúry sa môžu opakovať, prípadne namiešané zmesi sa môžu upraviť, ak sa váš stav zmenil a objavil sa nový duševný stav, ktorý chcete spracovať. To sa obvykle v rámci vývoja osobnosti každého z nás stáva. Bachove kvapky môžete brať neobmedzene podľa potreby celý život.

 

Ako pôsobia Bachove kvetové esencie ?

Bachove esencie nám pomáhajú preniesť sa cez obavy, strach, zármutok, vnútornú nespokojnosť... Pomáhajú udržať čistú a jasnú myseľ a znovu vytvárajú energetickú harmóniu. Neodstraňujú problémy ako také, ale pomáhajú nám ich pochopiť a spracovať. Navodzujú stav vnútornej vyrovnanosti a pokoja. Zabraňujú tak tomu, aby sa nespracované problémy prejavili na telesnej úrovni ako choroba - odstraňujú psychické príčiny chorôb.
 

Ako dlho trvá kým esencie začnú pôsobiť ?

V akútnych prípadoch esenciu účinkujú rýchlo. Hlavne pri špeciálne zostavenej krízovej esencii pocítite účinok takmer okamžite. Ak si po namáhavom dni dáte napr. esenciu Oliva, účinok sa tiež dostaví rýchlo. Pokiaľ však chcete vyriešiť nejaký problém, ktorý spracovávate už dlhú dobu, prípadne roky, musíte byť trpezlivý. To čo sa dlho hromadí sa nedá odstrániť hneď. Pri pravidelnom užívaní esencií by ste však mali účinok pocítiť za tri týždne.

 

Môžu sa Bachove kvapky užívať s inou liečbou ?

Áno esencie sa môžu užívať s akoukoľvek inou liečbou, či už homeopatickou alebo fytoterapeutickou, ale aj s bežnými liekmi, antidepresívami a liekmi na predpis. Originálne Bachove esencie nemajú vedľajšie účinky. Sú 100% prírodného pôvodu. Prispôsobujú sa každému individuálne a sú vhodné úplne pre každého.

 

Môžu užívať Bachove kvety deti a tehotné ženy ?

Áno. Bachove kvety sú vhodné aj pre malé bábätká, kojencov a malé deti. Pomáhajú prekonať detské strachy, obavy, nepokoj, smútky, ktoré dieťa počas svojho intenzívneho vývoja prežíva. Osvedčili sa aj pri detskej hyperaktivite, problémoch v škole, plačlivosti a inom problémovom správaní detí. Tiež výborne pomáhajú tehotným ženám spracovať negatívne stavy počas tehotenstva, ktoré by mohli mať vplyv na matku a dieťa.

 

Je dôležité uvedomiť si svoj duševný stav, aby Bachove kvety mohli pôsobiť ?

Nie. Bachove kvety pôsobia aj na deti, zvieratá a rastliny, ktoré si svoj stav uvedomiť „nevedia“. Poznať svoj duševný stav je dôležité vtedy, keď si chcete vybrať správne esencie sám.

 

 

POPIS 38 ESENCIÍ

 

1.AGRIMOMY /Repík pravý/ -Pre tých, ktorí skrývajú svoju úzkosť a problémy za veselú tvár.Môžu mať až sklon k alkoholizmu a drogám.
 
2.ASPEN /Topoľ osikový/ - Strach a obavy bez známeho dôvodu, strach zo strachu, vnútorné chvenie.
 
3.BEECH  /Buk lesný/ - Pre ľudí kritických a netolerantných.
 
4.CENTAURY  /Zemežlč menšia/ - Pre tých, ktorí majú problém odmietnuť a majú strach z autorít.
 
5.CERATO /Rožec/ - Problémy s rozhodovaním, žiadajú druhých o radu.
 
6.CHERRY PLUM  /Slivka čerešňoplodá/ - Strach zo straty sebakontroly.
 
7.CHESTNUT BUD /Pagaštan konský/ - Opakovanie tej istej chyby, nevie sa poučiť zo svojich chýb.
 
8.CHICORY /Čakanka obyčajná/ -Pre tých, ktorí sú až príliš starostliví, ale aj panovační a sebecký a lipnú na tých, ktorých majú radi.
 
9.CLEMATIS /Plamienok plotný/ - Zasnenosť, roztržitosť, únik pred realitou.
 
10.CRAB APLE /Jabloň nízka/ - Prehnaná potreba čistoty a poriadku, pocit nelásky voči sebe samému.
 
11.ELM /Brest/ - Pocit prílišnej zodpovednosti a veľkej psychickej a fyzickej záťaže, přepracovanost.
 
12.GENCIAN /Horček horký/ - Pesimizmus v dôsledku sklamania, strata odvahy, skepsa.
 
13.GORSE/Útesovec európsky/ - Zúfalstvo a beznádej, sklamanie.
 
14.HEATHER /Vres obyčajný/ - Veľavravnosť a neodbytnosť so svojimi problémami, egocentrický.
 
15.HOLLY/Cezmína ostrolistá/ - Žiarlivosť, zlosť, hnev, nenávisť a podozrievavosť.
 
16.HONEYSUCKLE /Zemolez kozí/ - Žije v spomienkach na minulosť, nostalgia, smútok po domove.
 
17.HORNBEAM /Hrab obyčajný/ - V zajatí každodennej rutiny, nechuť začať niečo robiť.
 
18.IMPATIENS /Netýkavka žliazkatá/ - Netrpezlivosť, napätie a nervozita.
 
19.LARCH/Smrekovec opadavý/ - Nedostatok sebadôvery, strach zo zlyhania.
 
20.MIMULUS /Čarodejka škvrnitá/ - Strach z konkrétnych vecí, hanblivosť a bojazlivosť.
 
21.MUSTARD /Horčica roľná/ - Stavy melanchólie a depresie, smútok bez zjavnej príčiny.
 
22.OAK /Dub letný/ - Bojovníci, ktorí ignorujú varovné signály únavy, len zrazu cítia, že už nemajú síl.
 
23.OLIVE /Oliva európska/ - Kvet regenerácie, proti únave vyčerpanosti.
 
24.PINE /Borovica lesná/ - sosna škótska - Pocity viny a výčitky svedomia.
 
25.RED CHESTNAT /Pagaštan pleťový/ - Prehnaný strach o druhých.
 
26.ROCK ROSE /Devätorník peniažtekovitý/ - Panický strach, vnútorná zablokovanosť zo strachu.
 
27.ROCK WATER /Voda pramenitá/ - Vysoké požiadavky voči sebe, perfekcionizmus.
 
28.SCLERANTUS /Sklerant ročný/ - Nerozhodnosť, neistota, časté zmeny nálady.
 
29.STAR OF BETLEHEM /Bledavka okolíkatá/ - Pri následkoch vážnych udalostí, energetické šoky, bloky a traumy dokáže odblokovať.
 
30.SWEET CHESTNUT /Gaštan jedlý/ - Úplná skleslosť, zúfalstvo a pocit, že už nemôže viac uniesť.
 
31.VERVAIN /Železník lekársky/ - Prílišné nadšenie a fanatické presviedčanie.
 
32.VINE /Vinič hroznorodý/ - Panovačný, arogantný, tyran, veľmi silná vôľa.
 
33.Walnut /Orech kráľovský/ - Pomáha pri prekonávaní životných zmien ako puberta, klimaktérium, rozvod, nové prostredie.
34.Water Wiolet /Perutník močiarny/ - Hrdý, rezervovaný, nezávislý, obľubuje samotu.
 
35.WHITE CHESTNUT /Pagaštan konský biely/ - Neustále sa vracajúce ťaživé myšlienky o nejakom probléme.
 
36.WILD OAT /Stoklas konáristý/ - Na určenie správnej životnej dráhy, nerozhodnosť na životnej križovatke.
 
37.WILD ROSE /Ruža šípová/ - Apatia,rezignácia,strata radosti a energie do života, pocit, že nič nemá zmysel.
 
38.WILLOW /Vŕba biela/ - Vnútorná zlosť a zatrpknutosť, pocit obete, sebaľútosť.
 
39.RESCUE REMEDY /Krízová esencia-zmes piatich kvetov/
Pomáha bezprostredne čeliť situáciám, ktoré nás vyvádzajú z rovnováhy, pri, pred a po psychickom strese, traumách, nepríjemných udalostiach, partnerských a životných krízach. Pomáha navodiť pocit kľudu a harmónie.

 

AFIRMÁCIE

1. AGRIMOMY /Repík pravý/

Kde je svetlo, musí byť aj tieň. Mier nájdem v sebe.

Užívam i temné stránky svojho života.

Budujem spojenie medzi svojimi rôznymi úrovňami osobnosti.

2. ASPEN /Topoľ osikový/

Mám srdce plné dôvery a sily. Som v Božích rukách.

Nechávam sa viesť k tomu, čo je pre mňa najlepšie.

Mám strážneho anjela.

3. BEECH  /Buk lesný/

Uzatváram mier medzi sebou samým a druhými ľuďmi.

Ja som v druhom, druhý je vo mne.

Vo všetkom rozoznávam pozitívny proces rastu.

4. CENTAURY  /Zemežlč menšia/

Za svoj vývoj som zodpovedná ja sama.

Svoju úlohu nájdem iba sama v sebe.

Rozlišujem stále jasnejšie a výraznejšie.

Zachovávam svoju osobnosť a dbám svojich potrieb

5. CERATO /Rožec/

Vnútorný hlas, hovor ku mne.Vnútorný hlas, ja ťa počujem.

Všímam si svojich impulzov.Iba ja môžem rozhodnúť o tom, čo je pre mňa dobré.

Dôverujem svojmu vnútornému vedeniu.

6. CHERRY PLUM  /Slivka čerešňoplodá/

Opúšťam staré predstavy. Moje sily sú mi k dispozícií.

Nechávam sa viesť svojím vnútorným vedením.

Plním svoj životný úkol.

7. CHESTNUT BUD /Pagaštan konský/

Z každej skúsenosti sa naučím niečo nové.

To, čo ku mne prichádza, pochopím vždy rýchlejšie, než to ku mne príde a rozoznám možné omyly.

8. CHICORY /Čakanka obyčajná/

Dávam, bez toho aby som požadovala.
Púšťam to, čo som pevne držala.
Rešpektujem hranice každého jedinca.
Čerpám z plna. Istotu nachádzam v sebe.
Otváram sa Božiemu prameňu, ktorý je vo mne

9. CLEMATIS /Plamienok plotný/

Rozoznávam čím ďalej viac súvislosti medzi vnútorným a vonkajším svetom.

Moja úloha leží v konkrétnej prítomnosti.

Nechám sa inšpirovať a svoje myšlienky prevediem v skutok.

Som spoluhráč.

10. CRAB APLE /Jabloň nízka/

Vplyvy cez mňa prechádzajú.

Niť, ktorá mnou vedie, nikdy nestrácam z očí.

Som šťastná bytosť s individuálnymi vlastnosťami.

Moje pravé jadro je pokojné a nedotknuté.

11. ELM /Brest/

Na každého je zodpovednosti naložené iba toľko,

koľko unesie.

Na situáciu stačím.

Dostanem tú pomoc, ktorú potrebujem.

 

 

 

12. GENCIAN /Horček horký/

Prekonávanie prekážok je príležitosť k učeniu.

Verím v konečný úspech.

Všetko má hlbší zmysel.

13. GORSE /Útesovec európsky/

Nádej je uzdravenie.

Každý nový deň je nová možnosť.

Som spoluhráč. Spolupracujem.

Všetko sa vyvíja podľa vnútornej zákonitosti.

 

14. HEATHER /Vres obyčajný/

Dám a bude mi dané.

Čo je pre mňa správne to sa ku mne dostane.

Som v bezpečí sám v sebe.

Napojujem sa na prúd Božej energie.

15. HOLLY /Cezmína ostrolistá/

Milujem a som milovaná.

Mám podiel na celku.

Otváram svoje srdce.

Cítim, že som so všetkým spokojná.

16. HONEYSUCKLE /Zemolez kozí/

Všetko plynie. Život sa koná dnes.

Každý deň je nový a napínavý.

Identifikujem sa so svojimi terajšími úkolmi.

17. HORNBEAM /Hrab obyčajný/

V hlave mám pocit čerstvosti a bdelosti.

Idem za svojimi spontánnymi impulzmi.

Robím to, čo mi robí radosť. A to, čo robím, mi robí radosť.

Všetko ľahko zvládnem. Radosť je múdrosť. Múdrosť je sila

18. IMPATIENCE /Netýkavka žľazonosná/

V mojej hlave je kľud, moje srdce bdie.

Hĺbka miesto rýchlosti!

Naladím sa na každú situáciu.

Každý má svoju vlastnú mieru.

 

19. LARCH /Smrekovec opadavý/

Viem to. Chcem to. Urobím to. Robím to.

Každý deň je nový začiatok.

Svoju osobnosť rozvíjam stále viac.

Vzdávam sa všetkých obmedzujúcich predstáv.

20. MIMULUS /Čarodejka škvrnitá/

Každý problém je možnosť rastu.

Od strachu som už oslobodená.

Mám odvahu a silu.

Dôverujem svojmu vlastnému vedeniu

21. MUSTARD /Horčica roľná/

Som plná radosti.

Putujem po svetlých výšinách.

Moje srdce je ľahké a veselé.

Som vďačná za hodiny bolesti

 

22. OAK /Dub letný/

Sila vychádza z radosti.

To zvládnem. Som vedená.

Vteká do mňa energia z pradávneho prameňa.

 

23. OLIVE /Oliva európska/

Prosím o silu k mojej úlohe.

Cítim, ako do mňa prúdi kozmická sila.

Rozoznávam potreby svojho tela.

 

24. PINE /Borovica lesná/

Milujem sa taká, aká som.

Odpúšťam si, pretože mi je dávno odpustené.

Som zrodená a už vykúpená.

Každá chyba je krok bližšie k Bohu.

Odovzdávam sa svojmu vnútornému vedeniu.

 

25. RED CHESTNAT /Pagaštan pleťový/

Ten druhý je v Božích rukách.

Vyžarujem pokoj, mier a optimizmus.

Všetko sa vyvíja pozitívne.

Som samostatná osobnosť

26. ROCK ROSE /Devätorník peniažtekovitý/

Ja som viac ako moje telo.

Som v Božích rukách.

Prúdia ku mne netušené sily.

 

27. ROCK WATER /Voda pramenitá/

Nechám sa niesť životným prúdom.

Som otvorená pre nové poznatky a zážitky.

Všetky životné oblasti ponechávam ich vývinu.

Nechávam veci rásť.

 

28. SCLERANTUS /Sklerant ročný/

Nachádzam svoj vnútorný rytmus.

Vo svojom strede nájdem jednoznačné rozhodnutie.

Idem po zlatej strednej ceste.

Mám spojenie s vyšším Ja.

 

29. STAR OF BETLEHEM /Bledavka okolíkatá/

Uvoľňujem všetky energetické blokády.

Celý môj systém dýcha. Mám v hlave jasno a všetko v poriadku.

Moja vnútorná komunikácia vo všetkých rovinách funguje.

 

30. SWEET CHESTNUT /Gaštan  jedlý/

Než príde deň, musí prísť i noc.Nocou ku svetlu.

Keď je núdza najvyššia, Božia pomoc najbližšia.

Moje vnútorné bytie je nezničiteľné

31. VERVAIN /Železník lekársky/

Stiahnem sa a nechám prísť iné.

Skrotím svoju energiu, aby som ju mohla používať opatrnejšie a cieľavedomejšie.

Stanem sa nádobou vyšších síl a odovzdám sa celkom svojmu vnútornému vedeniu.

32. VINE /Vinič hroznorodý/

Vládnuť znamená slúžiť.

Poznávam a rešpektujem jedinečnosť každého indivídua.

Pomáham, aby som si pomohla sama. Staň sa vôľa tvoja

 

33. Walnut /Orech kráľovský/

Nasledujem iba svoje vnútorné vedenie.

Nechávam odísť všetky obmedzenia, ktoré ma zdržovali v dosiahnutiu životných cieľov.

Vydržím! Deštruktívne vplyvy ma míňajú.

 

34. Water violet /Perutník močiarny/

Podieľam sa a zúčastňujem sa.

Ja potrebujem svet a svet potrebuje mňa.

Som otvorená. Jednám s láskou, pokorne a múdro

35. WHITE CHESTNUT /Pagaštan konský biely/

Rozprestiera sa vo mne kľud.Všetko sa vyvíja dôsledne.

Hľadané riešenie sa vo mne vynorí samo.

Dávam voľnosť všetkým cudzím a časovo neprimeraným myšlienkovým konceptom.

 

36. WILD OAT /Stoklas konáristý/

Vnútorne idem v predurčenom smere života.Nechávam sa viesť.

Vidím jasne a priťahujem pre seba vhodné možnosti.

Dávam svoje talenty do služby väčšiemu celku

37. WILD ROSE /Ruža šípová/

Všetko, čo si prajem od života, mi patrí.

Cítim, ako sa môj život stáva stále krajší a zaujímavejší.

Vstupujem plne do života.Vyvíjam nové pozitívne životné programy.

 

38. WILLOW /Vŕba biela/

Beriem svoj život pozitívne do rúk. Myslím, jednám a tvorím pozitívne.

Stále lepšie rozoznávam zákon o príčine a účinku v dennom živote.

Čistím sa od všetkých negatívnych pozostatkov.