Čo sú Schusslerove biochemické tkanivové soli (bunkové soli) ?

 

Koncepcia biochemických tkanivových solí bola formulovaná postupne od roku 1870 ako evolúcia prác európskych vedcov a lekárov ako Binet, Moleschott, Von Liebig, Virchow a Schüssler.

Dr. Schüssler identifikoval a určil 12 minerálnych (anorganických) tkanivových solí, ktorých nedostatok niektorej z nich vedie k narušeniu bunkového metabolizmu, prípadne až k narušeniu zdravia. V podstate ide o zlúčeniny sodíka, draslíka, železa, vápnika, síry, fosforu, chlóru a kremíka, ktoré sa nachádzajú v ľudskom organizme – v jeho tkanivách a krvi. Bunkové soli sú v podstate základné minerálne živiny, bez kotrých by nebol život vôbec možný. Získavame ich prirodzene z potravy, avšak dnešné poľnohospodárstvo nám poskytuje potraviny často ochudobnené o tieto minerálne látky.

Minerálne anorganické látky sa veľmi ťažko vstrebávajú. Empiricky bolo zistené, že najlepšia vstrebateľnosť je pri spracovaní anorganického materiálu homeopatickou trituráciou na potenciu D6, minerálne látky sa v takejto rezonančnej forme nachádzajú aj prirodzene v potrave.

Prvé fyzické príznaky nedostatku niektorej z biochemických tkanivových solí v organizme sa prejavia na tvári – zmenou sfarbenia a textúry pokožky, skôr ako je možné diagnostikovať poškodenie funkcií tkaniva alebo orgánov v tele.

Dr. Schüssler a jeho následovníci verili a veria, že včasná náprava nerovnováhy na bunkovej úrovni , umožní telu predísť vážnejším zdravotným problémom alebo urýchliť liečenie už prebiehajúceho ochorenia a tým dosiahnuť schopnosť normálne fungovať. Zlepšuje sa fyzické zdravie, telesná pohoda, miznú znaky starnutia, tvár začne zdravo žiariť, naštartuje sa biochemický systém tela.

Biochemické tkanivové soli nie sú medikáciou. Asistujú prirodzenej samoliečebnej, čistiacej a regeneračnej schopnosti tela a poskytujú bunkám esenciálne anorganické živiny na obnovenie rovnováhy a regeneráciu.

 

Tkanivová soľ 1kus - 12,- euro ( vydrží 3 mesiace pre jednu osobou)

 

 

Bunkové soli a ich výroba

Biochemické soli sú vyrábané práškovou trituráciou D6 (potencia v pomere 1:1000 000), ktorá je podobná homeopatickej výrobe. Účinok tabliet BTS je súčtom kvantitatívneho doplnenia zisteného chýbajúceho minerálu a energetickej informácie. V takejto zriedenej minimálnej dávke je vstrebateľnosť anorganického materiálu tkanivami najvyššia a tým aj účinok. Tento postup garantuje najväčšiu uzavrenosť pôsobiacej substancie spojenú s najvyššou reakčnou schopnosťou danej látky. Tkaninové soli by sme však nemali zamienať s homeopatiou, pretože minerálne soli si nevyberáme podľa homeopatického zákona podobnosti(podobné liečime podobným), ale na základe zákona deficiencie – telu dodáme to, čo mu podľa istých príznakov chýba.

Sú vyrábané bez obsahu cukru, bez lepku, bez laktózy a  bez živočišných derivátov. Nenarúšajú zubnú sklovinu, neovplyvňujú hladinu krvného cukru, sú vhodné pre každého, vrátane ľudí s nízkokalorickou diétou, diabetikov, vegetariánov a vegánov, tehotné, dojčiace ženy alebo najmenšie deti (deťom treba tabletu rozdrviť na prášok a povytierať ďasná alebo rozpustiť prášok v čistej vode na pitie).

.

 

Užívanie

Biochemické tkanivové soli sú bezpečné a jemné prípravky látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele, a preto neovplyvňujú alebo nepôsobia proti akejkoľvek medikácií a liečbe.

BTS požuté alebo rozpustené pod jazykom, sa vstrebávajú priamo cez membrány orálnych slizníc do krvného riečiska a stávajú sa tak okamžite dostupnými pre organizmus. Doporučujem 10 min. pred a po užití nejesť, nepiť. Najlepšie výsledky sa dosahujú pravidelným každodenným užívaním, dvakrát denne

V systéme BTS pracujeme s minerálnymi látkami, ktoré sa v rozpustenom stave prepravujú do cieľových tkanív organizmu a preto by sme mali dodržiavať pravidelný pitný režim – čerstvú vodu.

 

CHRONICKÉ STAVY - užívajú sa dlhodobo 2-3x denne jedna tableta. Aby sa účinok dostavil čím skôr, je lepšie začať dávkou 5-6 niekedy aj 8x denne. 
AKÚTNE STAVY - vyžadujú dávkovanie 1 tabletu každé 2 hodiny, niekedy aj častejšie(napr. Kali Phos alebo Ferr Phos). 
Bunkové soli sa vstrebávajú sliznicami v ústach a kožou. Tablety (pastilky) je potrebné vycmúľať, rozhrýzť, rozžuť v ústnej dutine alebo rozpustiť v pitnej vode a pomaly vypiť (u detí, Mag Phos..)

 

 

Nežiadúce účinky

Nosičom sú rastlinné polyoly, ktoré môžu v ojedinelých prípadoch spôsobovať spočiatku plynatosť a vo väčšom množstve mať laxatívny účinok.

 

BTS sú balené v umelohmotnom kontajneri po 180 tbl., 90 g.

Veľkosť balenia je na 3 mesačnú spotrebu pre 1 osobu pri užívaní 2x1 každý deň.

BTS sa skladujú na suchom a chladnom mieste, mimo priameho slnka a zdrojov elektromagnetického žiarenia ako je mobilný telefón, TV, mikrovlná rúra, chladnička ... atď.

 

 

POPIS JEDNOTLIVÝCH SOLÍ

 

KALIUM PHOSPHORICUM (KALI PHOS) - ENERGIA, MOZOG

Základný prostriedok pre mozog a senzorické nervy. Pomáha pri únave a syndróme vyhorenia. Podporuje koncentráciu a pamäť. Pomáha študentom v skúškovom období, manažérom v hektickom období, ženám na materskej dovolenke, pri hyperaktivite mysli, neurasténii a hystérii. Tonikum pri rýchlych a intenzívnych stavoch, napr.ťažký pôrod, teplota nad 39°C, otrava krvi, nekróza, gangréna alebo vyčerpanosť pri dlhodobých alebo vážnych chorobách (keď ide o život, súčasť bojovej trojkombinácie Kali phos-Ferr phos-Nat mur). Výborný prostriedok na prekonanie silného stresu, šoku, plačlivosti a silneju duševnej vyčerpanosti (napr.pri rozchode, úmrtí v rodine a pod.). Posilňuje odolnosť mozgových a nervových buniek voči toxínom. Je vhodný pri chorobách mozgu: Alzheimerova choroba, starecká demencia, infekcie, otras mozgu.

Nedostatok sa prejavuje stratou žiare v tvári, iritabilitou alebo apatiou, šedastým nádychom pokožky, najskôr okolo úst a spánkov a neskôr na celej tvári. Extrémny nedostatok sa prejaví hnilobným zápachom tela a odumieraním tkanív.

 

NATRIUM SULPHURICUM (NAT SULPH) - PEČEŇ

Detoxikácia pečene, lymfatického systému čriev. Vylučuje nadbytočnú vodu spolu s toxínmi z organizmu (aj pri vážnejších stavoch ako ascites(voda v brušnej dutine), úraz mozgu a pod). Pomáha pri svrbení kože, ekzéme, chronickom zahlienení, solárnej alergii, cystách, plynatosti, poškodení pečene toxínmi, antikoncepciou, alkoholom, po antibiotikách, pri hepatitíde, infekčnej mononukleóze, opakovaných migrénach (bolesti sú v záhlaví), cukrovke, dne, hustej žlči, žlčníkových kameňoch, zvracaní žlče, pri vredoch predkolenia, Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde, chornických hnačkách a potravinovej intolerancii (spolu s úpravou stravy). Vhodný pri vírusových ochoreniach, chrípke, vírusových bradaviciach (Nat sulph, Kali mur a Zincum). 

Vhodný doplnok detoxikačných kúr. Môže pomôcť pri chudnutí.

Nedostatok Nat sulph spôsobuje zadržiavanie vody (náhle pribratie na váhe) horkú chuť žlče na jazyku, ekzém a svrbenie kože, prípadne serózny exudát.

Upozornenie: Dehydrovaní ľudia (liečený na vysoký tlak krvi alebo s pitným režimom menej ako 2 L denne) by mali Nat sulph užívať jedine s Nat mur (poraďte sa s vyškoleným konzultantom)!

 

KALIUM MURIATICUM (KALI MUR) - KOLAGÉN, FIBRÍN, ELASTÍN

Dôležitý minerál pre sliznice, najmä sliznice priedušiek, pomáha pri bežnej angíne, zápale priedušiek, stredného ucha. Kali mur je biochemickým prostriedkom pre druhé štádium zápalu - opuch a biely fibrínový hlien. Posilňuje sliznice po opakovaných infekciách. Rospúšťa hustý hlien, uľahčuje vykašliavanie, je vhodný pre fajčiarov alebo pri zahlienení v dôsledku nadmernej konzumácie mliečnych výrobkov. Reguluje hustotu krvi, pomáha pri poruchách zrážanlivosti a znižuje riziko trombózy, aj po traumách a operáciách, pri boľavých kŕčových žilách. Prevencia nežiadúcich účinkov očkovania. Pomáha vylúčiť chemické jedy z tela. Reguluje vylučovanie žliaz a podporuje vylučovanie materského mlieka. Reguluje tvorbu elastínu, kolagénu a fibrínu, pomáha pri fibrotických zmenách (cystická fibróza, fibrocystické ochorenie prsníkov, fibrózne myómy..) pri kožných výrastkoch, zrastoch a predchádza stuhnutým a nepekným jazvám (napr.rozsiahle popáleniny). 

Nedostatok sa na tvári prejavuje ako biele kruhy v okolí očí alebo až ako mliečna bledosť tváre, pavučinové cievky alebo kožné výrastky. Biely fibrínový povlak na jazyku. Acne rosacea. Veľké kusy zrazenej krvi pri menštruácii. Mílie. Biely povlak na perách.

 

CALCAREA FLUORICA (CALC FLUOR) - ELASTICITA

V tele reguluje tvorbu keratínu a nedostatok sa prejaví jeho vylučovaním na povrchu kože, mozoľami, zhrubnutou kožou na pätách a sprasklinami na koži a slizniciach. Vďaka veľkej tvrdosti zabezpečuje celistvosť povrchov orgánov, kostí, pokožky, stien ciev, zubnej skloviny. Posilňuje krvný obech a zlepšuje funkčnosť ciev, pružnosť a pohyblivosť kĺbov, elasticitu šliach, kože a ciev. Pomáha pri kŕčových žilách, hemeroidoch, ovisnutom bruchu, zhrubnutej koži, prasklinách na koži, kútikoch, fisúrach, inktinencii, natiahnutých šľachách, hypermobilite kĺbov, tenisovom lakti, presilených šľachách napr.športom alebo prácou (zápästia), kostných výrastkoch, slabej zubnej sklovine a obnažených krčkoch a pri rastových bolestiach. Pôsobí ako lifting tváre, vyhladzuje početné predčasné vrásky. Podporuje trávanie a peristaltiku. Prevencia strií a zubného kazu. Na tvári sa nedostatok Calc fluor prejavuje hnedočiernymi kruhmi okolo očí, modrofialovými perami, prasklinami na koži a zhrubnutou kožou.

 

MAGNESIA PHOSPHORICA (MAG PHOS) - RELAXÁCIA SVALOV A NERVOV

Reguluje elektrické napätie nervov a činnosť žliaz (diabetes, hyperfunkcia štítnej žľazy). Pomáha pri nervovom napätí, nespavosti, neuróze. Zodpovedá za relaxáciu svalov. Pomáha pri kŕčoch hladkej svaloviny a pri kolikových bolestiach (bez zápalu, úľava teplom, prudké, prerušované, migrujúce bolesti), pri bolestivom nadúvaní, seknutí v krížoch, spastickom kašli, tikoch, syndróme nepokojných nôh, pocitoch strachu a neistoty, pažravosti (prejedaní sa pri strese), pri všetkých kolikách:obličkových, žlčníkových, bolestivom vyplavovaní piesku z obličiek, menštruačných bolestiach, pri migréne, neuralgiách, tvárových bolestiach. Je výborným tonikom činnosti srdca, posilňuje svalový výkon pri športe, posilňuje slabé srdce a pomáha pri vysokom tlaku krvi. Je vhodný posledné 2 mesiace pred pôrodom ako príprava na efektívne kontrakcie. Pri akútnej spastickej bolesti alebo kŕčoch rozpustite 5 tabliet naraz v horúcej vode a pite po malých dúškoch.

Nedostatok sa prejavuje červeným zafarbením líc a tváre bez zvýšenej teploty, nervovým nepokojom a zvýšenou chuťou na horkú čokoládu. Červené fľaky na krku z trémy.

 

KALIUM SULPHURICUM (KALI SULPH) - BUNKOVÉ DÝCHANIE A DETOXIKÁCIA

Zodpovedá za prestup kyslíka do bunky, oxidáciu a vnútrobunkovú detoxikáciu. Je potrebný pri chronických zápaloch a pri tvorbe žltozeleného lepkavého hlienu. Je dôležitý pre sliznicu pľúc pri zápale, pomáha pri astme, klaustrofóbii, pocite dusenia, nedostatku kyslíka, depresii neskorého popoludnia, túžbe po čerstvom vzdhuchu, neznášanlivosti zatvorených miestností s vydýchaným vzduchom a pod. Vhodný pri cukrovke I. typu, autoimunitných ochoreniach, rakovine - prevencia. Pomáha pri obnove chronicky zapálenej alebo olupujúcej sa koži, pri psoriáze, seborei, ekzémoch s tvorbou šupín, dlhodobom akné, epitelióme. Pomáha pri poruchách trávenia a podporuje činnosť pankreasu. Odstraňuje svalovú horúčku. Nedostatok sa prejavuje ako poruchy pigmentácie: pigmentové fľaky, starecké škvrny, pehy alebo ako olupujúca sa a zapálená koža.

Upozornenie: Kali sulph by sa malo pri dlhodobom užívaní kombinovať vždy s Nat sulph.

 

NATRIUM PHOSPHORICUM (NAT PHOS) - ROVNOVÁHA PH, OBLIČKY

Pomáha pri prekyslení organizmu (popri diéte), pri zvýšenej acidite-kyslosti v žalúdku, vredovej chorobe žalúdka, chronickom reumatizme, dne, dyspepsii, tukovej obezite (veľa podkožného tuku, dvojitá brada), mykóze, črevných parazitoch, kyslom zvracaní, kyslo páchnucom pote alebo zelených kyslo páchnucich hnačkách, kyslej chuti na jazyku a neprekonateľnej túžby na sladké, kávu, múčne potraviny alebo na samotné maslo. Pomáha pri chudnutí. Podporuje činnosť obličiek, pomáha pri obličkových a žlčníkových kameňoch. Odkyslenie zlepšuje vylučovanie žlče a činnosť pečene. Je základným prostriedkom na detoxikáciu lymfy po chorobe a pri chronicky zväčšených uzlinách. Emulguje tuky, podporuje ich trávenie, pomáha pri zvýšenom cholesterole a triglyceridoch. Odkyslenie je nevyhnutné pri onkologických ochoreniach - ako prevencia remisie. 

Nedostatok Nat pohs nastáva pri dlhodobo nevhodnej strave (cukry, tuky), nárazovom prejedaní sa pri strese. Je v vhodný v kombináciách proti kŕčom (s Calc Phos), ateroskleróze, cievnej chorobe, neplodnosti v dôsledku prekyslenia a pod. Prejavuje sa nečistou, mastnou pokožkou tváre, mastnou T-zónou, uhrami (biele alebo čierne bodky), neskôr usadzovaním sa podkožného tuku a stratou obrysov tváre (dvojitá brada). Výnimočne sa nedostatok prejavuje aj ako suchá koža bez tuku. Prekyslený organizmus je unavený, zle sa zotavuje z choroby a rany sa zle hoja.

 

CALCAREA SULPHURICA (CALC SULPH) - DETOXIKÁCIA

Podporuje činnosť pečene, spriechodňuje a čistí tkanivá, dáva do pohybu toxíny a kyseliny, pôsobí proti chronickej tvorbe hnisu. Pomáha pri zle sa hojacich a mokvajúcich ranách, pri aftách, slabých krvácavých ďasnách, pri opakujúcich sa herpesoch, hnisavom akné, ulcerácii žalúdka, pri vredoch predkolenia, chrastách vo vlasovej časti hlavy u dojčiat (crusta lactea). Posilňuje slabú imunitu. Posilňuje sliznice pri opakovaných zápaloch močových ciest. Pri nedostatku je zafarbenie tváre alabastrovo biele (biela ako stena alebo porcelánová bábika). Vyrážky sú naplnené hnisom.

Upozornenie: ak sa v dôsledku užívania objaví hnisavá vyrážka, treba podporiť detoxikáciu s Nat phos a Nat sulph.

 

SILICEA - PEVNOSŤ

Pomáha udržiavať pevnú a zdravú kožu, vlasy a nechty, kĺby a spojivové tkanivo. Chráni nervy, posilňuje ich ochranné vrstvy. Pomáha pri lámavosti ciev, sklone k modrinám, predchádza striám. Čistí a posilňuje spojivové tkanivo pri infiltrovaných a uzatvorených ložiskách hnisu, hnisavej angíne, abcesoch, pri aterosklerotických zmenách ciev, kalifikátoch v kĺboch, zápaloch kostí, nechtového lôžka, rozsiahlych modrinách a pri silnej osteoporóze (spolu s Calc Phos). Pomáha pri atopickom ekzéme, jemnej a citlivej pokožke, pri vypadávaní vlasov, predčasných vráskach, ktoré sú hlboké (na čele, pri uchu, v okolí očí), pri hernii, pri zapáchajúcom potení, pri nervovej precitlivelosti na fázy mesiaca. Má omladzujúci liftingový účinok, posilňuje šľachy a väzivá.

Nedostatok sa prejaví zrkadlovým leskom na čele, špičke nosa a holennej kosti, v neskoršom veku hlbokými vráskami. Človek vyzerá staršie. Vlasy sú na koncoch rozdvojené a nechty sú slabé, štiepia sa.

POZOR: Nesmie sa užívať pri implantátoch. Siliceu v prípade prekyslenia treba užívať spolu s Nat phos (masívne vypudzuje kyseliny z tkanív) v pomere 1:2

 

CALCAREA PHOPHORICA (CALC PHOS) - METABOLIZMUS BIELKOVÍN

Dôležitá pre tvorbu pevných kostí a zdravých zubov, vo fáze intenzívneho rastu detí, v tehotenstve a pri dojčení. Zodpovedá za metabolizmus bielkovín a tvorbu hormónov. Pomáha pri nechcenom náhlom chudnutí, nechutenstve, ale aj pri bielkovinovej tučnote u ľudí s nadmerným prijímom bielkovín. Pomáha pri zvýšenom svalovom napätí, stuhnutých svaloch, tetánii, stuhnutých trapézoch a bolestiach hlavy pri zmene počasia a pri uponáhľanom srdci(zvýšený tep). Základný prostriedok proti kŕčom kostrového svalstva. Veľmi vhodná pre hyperaktívne deti. Posilňuje zuby a kosti pri osteoporóze, podporuje hojenie zlomenín a pomáha pri rastových bolestiach. Uľavuje pri artritíde (bolesti pri zmene počasia). Pomáha rozpúšťať kalcifikáty a pri polypoch. Pri anémii (so zníženým počtom červených krviniek) a znížeom počte leukocytov podporuje krvotvorbu v kostnej dreni.

Nestostaok sa prejaví voskovým zafarbením na tvári a ušiach alebo chronickým sklovitým albumínovým výtokom studenými končatinami, prípadne ihličkovitým pichaním v končatinách až tŕpnutím.

 

NATRUM MURIATICUM (NAT MUR) - VODA

Zabezpečuje hydratáciu buniek a tvorbu tepla. Dehydratácia predstavuje dnes oveľa väčší problém, ako si uvedomujeme. Nat Mur pomáha pri všetkých prejavoch dehydratácie: vysoký krvný tlak, vysychanie kĺbov a platničiek (praskanie v kĺboch), glaukóm, suché oči, pálivá bolesť očí, suchá koža, vodnatý sekrét z nosa, tečúce slzy, strata čuchu a chuti, sucho v ústach, suché zdurené sliznice, chronické problémy prínosových dutín, suchý kašeľ bez zápalu, slané alebo vodnaté masívne potenie, potenie v klimaktériu alebo neschopnosť potiť sa. Podporuje činnosť obličiek (regulácia vody v tele a pomáha pri zadržiavaní vody a neschopnosti vodu vylúčiť alebo naopak pri polyúrii. Pomáha pri akútnej dehydratácii s vodnatým zvracaním, vodnatými hnačkami a celkovým obehovým zlyhaním a pri úpale. Pomáha odbúrať biologické jedy a histamín. Spolu s dostatkom vody výrazne pomáha pri prejavoch alergie, sennej nádchy a pri precitlivenosti na jedy hmyzu. Je dôležitý pre ochranu slizníc (vlhkosť, suché slinznice sú náchylné na infekcie, opúchajú), najmä žalúdočnej, pomáha pri pocite pálenia záhy. Základná látka pre regeneráciu málo prekrvených tkanív: chrupaviek a očí. Na psychickej rovine pomáha pri plačlivosti alebo neschopnosti sa vyplakať sa, pri smútku, hlbokom sklamaní, depresii, negatívnych myšlienkach a neprekonateľnej túžbe po alkohole. Vďaka hydratácii buniek má liftingový účinok. Odstraňuje únavu (od rána, otupenosť po celý deň, kedy ani spánok neprináša osvieženie, problémy s ranným vstávaním), malátnosť a pocit chladu ( aj v lete). Je súčasťou bojovej trojkombinácie Kali phos - Nat mur - Ferr Phos. Nedostatok vody a Nat mur sa prejaví zväčšenými pórmi na tvári bez mastnoty ( líca a spánky), opuchom okolo očí, ktorý býva najhorší ráno, želatínovým leskom v okolí očí, výraznou nasolabiálnou vráskou, zvýšenou chuťou na slané, odporom prijímať dostatok čistej vody alebo naopak veľkým smädom ( aj v noci)

Pozn.Samotné užívanie Nat mur nie je postačujúce, treba vypiť minimálne 2-3 L vody denne.

 

 
FERRUM PHOSPHORICUM (FERR PHOS) - PRVÁ POMOC

Posilňuje imunitu (časté infekcie), pomáha pri zápale, teplote a krvácaní. Prostriedok na prvé štádium infekčných aj neinfekčných zápalov (bolesť, zápal, zvýšená teplota, prekrvenie, bez hlienu). Vhodný prípravok pre akékoľvek ochorenie v štádiu zápalu, pri suchom bolestivom kašli, angíne, zápale stredného ucha, gstritíde, zápale močových ciest a pod. Zastavuje krvácanie, ochraňuje tkanivo pri traumách, po zákrokoch (napr.trhanie stoličky alebo operácie) a po popáleninách (použiť ihneď na kožu). Pomáha pri anémii z nedostatku železa, ochabnutom svalstve, zápche a silnej menštruácii. Posilňuje po pôrode v obnove krvi a predchádzaní zápalom, pomáha pri únavovom syndróme, chronickej únave s potrebou si ľahnúť počas dňa a pri nízkom tlaku krvi. Veľmi dobrý prostriedok pri začínajúcej infekcii (viróza, angína a pod.) alebo pomáha infekciám predchádzať (škôlkári, ľudia s oslabenou imunitou). Pomáha pri zvracaní potravy (napr.tehotenská nausea). Pomáha zastaviť krvácanie.

Akútny nedostatok železa spoznáme na tvári podľa červených líc a uší, ktoré sú na dotyk teplé. Chronický nedostatok sa prejaví čiernofialovým až magentovým zafarbením po stránkach koreňa nosa pri vnutornom kútiku oka. Ľudia s nedostatom železa zle znášajú teplo v saune a v lete.

 

 

 

ZAUJÍMAVÉ VIDEO O SOLIACH:
https://www.tkanove-soli.cz/video-prezentace/
 
 
 

REPERTÓRIUM TKANIVOVÝCH SOLÍ

 

 

Zdravotný problém
Názov soli
Poznámka

Abces

Silicea  

Afty

Calc Sulph  

Akné

Kali Mur Aknea rosacea
  Nat Phos nečistá mastná pleť, komedóny
  Calc Sulph hnisavé vyrážky
  Kali Sulph obnova kože, dlhodobý zápal kože
  Silicea hlboké ložiská

Alergia

Nat Sulph detoxikácia, silný opuch slizníc
  Nat Mur vodnatá nádcha, svrbenie očí
  Kali Mur opuch slizníc, upchatý nos a biely hlien

Anémia

Ferr Phoss nedostatok železa
  Calc Phos málo krvných buniek
  Kali Phos krátka životnosť buniek

Astma

Mag Phos uvoľnenie spasmu,dusenie v ľahu
  ďalšie soli podľa   
  povahy exudátu  

Ateroskleróza

Silicea vyčistenie aterosklerotických zmien
  Kali Sulph úprava metabolizmu tukov
  Calc Phos kalcifikáty, obnova

Atopický exém

Silicea tenká, jemná koža
  Kali Sulph šupiny, lupiny, chronický zápal, obnova
    kože

Atrofia

Calc Phos neuchtenstvo, chronická únava
  Kali Phos odumieranie tkanív
  Silicea normálna chuť do jedla,porucha 
    vstrebávania

Autoimunitné zápaly

Nat Sulph detoxikácia 
  Ferr Phoss v akútnom štádiu
  Silicea + Kali Phos skleróza multiplex

Bolesť

Mag Phos zlepšenie teplom a tlakom

Bolesť, pálivá

Ferr Phos zlepšenie studený obkladom

Borelióza

Ferr phos  zápal
  Silicea ochrana nervov
  Calc Phos rekonvalescencia

Crohnova choroba(diéta)

Ferr Phos zápal
  Nat Sulph detoxikácia

Cukrovka

Nat Sulph, Nat Phos  

Črevné parazity

Nat Phos  

Dehydratácia

Nat Mur  

Delírium tremens

Nat Mur  

Demencia

Kali Phos  
  Calc Phos  

Depresia

Kali Phos apatia,duševná vyčerpanosť
  Nat Mur negatívne myšlienky, nálady

Dna

Nat Sulph  
  Nat Phos prekyslenie tela, podpora obličiek
  Ferr Phos akútne štádium

Dojčenie

Calc Phos tonikum
  Calc Phos dieťa odmieta mlieko
  Nat Sulph zosilnenie laktácie

Edém

Nat Mur  

Epilepsia

Kali Mur základný liek
  Silicea rigidita
  Mag Phos kŕče
  Nat Mur  

Exudácia

Kali Mur fibrózna, biely hlien
  Kali Sulph žltozelený, lepkavý, seózny hlien
  Calc Sulph hnisavý, žltozelený, hustý 
  Calc Phos albumínový, priesvitný ako vaj.bielko
  Kali Phos s prímesou tmavej krvi, hnilobný zápach
  Nat Sulph silný opuch, žltý serózny exudát

Face-lifting

Silicea hlboké vrásky
  Calc Fluor jemné vrásky, veľa
  Nat Mur hydratácia

Hernia platničiek

Silicea  

Hnačky

Nat Mur Vodnatá, rehydratácia
  Nat Phos z prekyslenia, u detí, zapáchajúca
  Ferr Phos nestrávená potrava, zápal, krv
  Nat Sulph vodnatá, žlčového charakteru

Hnisanie

Silicea Počiatočné štádium,otvorenie 
    vyčistenie ložiska
  Calc Sulph dlhodobé hnisanie

Hojenie rán

Kali Mur popáleniny
  Calc Sulph mokvavé, dlhodobo hnisajúce
  Calc Fluor popraskaná kôža

Hyperaktivita detí

Calc Phos a Kali Phos  

Hypersenzitivita

Silicea problémy pri splne

Chlad - pocit

Nat Mur malátnosť, otupelosť, najmä ráno
  Silicea Podvýživa
  Calc Phos studené končatiny,tŕpnutie,
    ihličkové pichanie

Cholesterol a trigliceridy

Kali Sulph  

Chudnutie

Mag Phos pažravosť
  Nat Phos odkyslenie, chuť na sladké
  Nat Sulph detox pečene a lymfy, odvodnenie
  Calc Fluor elasticita, ovisnuté brucho

Imunita

Ferr Phos posilnenie, akútne zápaly 
    a vysoká teplota
  Calc Sulph  
  Calc Phos  

Infekčné choroby (ruža, 

Kali Mur  

osýpky, kiahne, šarlach)

Ferr Phos pri teplote

Kašeľ

Ferr Phos 1.fáza - suchý, bolestivý zápal
  Kali Mur zahlienenie
  Nat Mur suchý reziduálny kašeľ po zápale

Kĺby - bolesti

Calc Phos zhoršenie pri zmene počasia, kalcifikáty 
  Calc Fluor po športe, slabosť šliach
  Ferr Phos akútny zápal
  Kali Mur opuch pri zápale
  Nat Phos pri prekyslení
  Nat Sulph dna
  Nat Mur hromadenie séra v kĺbe
  Kali Sulph chronický zápal, psoriáza
  Silicea vydraté kĺby, ztenšené platničky, 
    vysychanie

Klimaktérium

Nat Mur návaly a potenie

Kosti

Silicea nekróza, zápal, bolesť
  Calc Phos osteoporóza, rastové bolesti
  Calc Fluor problémy na povrchu kostí

Kostné výrastky

Calc Fluor  

Koža (vnútorná aj

Nat Mur svrbenie, žihľavka, vodnaté pľuzgieriky,

lokálna aplikácia)

  pŕhlivé bolesti
  Silicea tenká koža, citlivá pokožka, atopický
    ekzém
  Kali Sulph olupovanie kože, chronický zápal
  Kali Mur Acnea rosacea
  Calc Fluor mozole, zrhubnutá koža, praskliny
  Calc Sulph hnisavé,mokvavé, nehojace sa rany
  Nat Phos mastná nečistá koža, komedóny

Kŕče

Mag Phos  
  Calc Phos ak nestačí Mag Phos tak striedať s Calc..

Kŕčové žily

Calc Fluor  

Krvácanie

Ferr Phos svetlá krv
  Kali Mur hustá, čierna, zrazená krv
  Calc Sulph slabé sliznice(napr.z nosa)
  Kali Phos prímes tmavej krvi, ktorá sa nezráža

Kyselina - nadbytok

Nat Phos  
  Calc Phos  

Kyselina - nedostatok

Nat Mur  

Melanóm

Kali Sulph  

Meteosenzitivita

Calc Phos Problémy pri zmene počasia

Migréna

Mag Phos Počiatočné štádium, napätie
  Nat Mur Oblasť spánkov, čela a za očami
  Nat Sulph Detoxikácia, bolesť v záhlaví

Moč - zadržiavanie

Mag Phos Spazmy
  Nat Sulph Podpora vylučovania

Močové kamene

Nat Phos  

Močový mechúr - zápal

Ferr Phos Akútna fáza
  Kali Mur Druhé štádium, časté opakovanie
  Calc Sulph Chronické stavy

Mononukleóza

Nat Sulph  

Mykózy

Nat Phos  

Nadúvanie(plus diéta)

Mag Phos  

Nechty lámaovsť

Silicea  

Neplodnosť

Calc Sulph  
  Ferr Phos  
  Biokomplex Obaja rodičia

Nervový stres

Kali Phos Vyčerpanosť, podráždenosť
  Mag Phos Pocity napätia

Nervy

Kali Phos Podráždenosť
  Mag Phos Vnútorné napätie
  Silicea Nervová precitlivelosť, nočné mory

Neuralgia

Mag Phos  

Obličky

Nat Mur Vylučovanie vody
  Nat Sulph Zadržiavanie vody
  Nat Phos Vylučovanie kyslých látok

Oko

Calc Sulph Vred rohovky
  Silicea + Nat Mur Glaukóm
  Calc Fluor Porucha videnia, strata zraku

Opuchy

Nat Sulph Silné, lokálne alebo celé telo
  Kali Mur Zväčšené uzliny pri zápale
  Nat Mur Lokálne

Osteoporóza

Calc Phos  

Otras mozgu

Nat Sulph Opuch
  Kali Phos Obnova mentálnych funkcií

Pečeň  - zníženie funkcie

Nat Sulph Detoxikácia
  Calc Sulph Podpora funkcie

Pigmentácia kože 

Kali Sulph  
  Nat Sulph Tehotenstvo

Pôrod

Kali Phos Neefektívne silné bolesti, prudký priebeh
  Mag Phos Spastické bolesti
  Ferr Phos Veľká strata krvi, prevencia zápalov
    prsníkov a maternice
  Calc Phos Zotavenie po pôrode, veľká strata krvi

Psoriáza

Kali Sulph Potrebná diéta

Rakovina

Kali Sulph Kože, melanóm
  Silicea Čistenie tkaniva od rakovinových buniek
  Calc Phos Rekonvalescencia po terapii
  Nat Phos Odkyslenie organizmu

Rekonvalescencia, tonikum

Calc Phos  

Reuma

Calc Phos Bolesti pri zmene počasia, prekyselnie
  Nat Phos prekyslenie tela, podpora obličiek
  Ferr Phos Akútny zápal
  Kali Sulph chronický zápal, psoriáza
  Nat Sulph Dna

Slinenie

Nat Mur  

Slzné kanáliky

Silicea Upchatie

Smútok

Nat Mur Plačlivosť, neschopnosť plakať, negatívne

Srdce

Mag Phos Podporuje činnosť srdcového svalu
  Kali Phos Poruchy rytmu, iritabilita

Strach

Calc Fluor existenčný
  Kali Phos Intenzívny stres
  Mag Phos Neistota, nervové napätie

Stredné ucho zápal

Kali Mur Opuch, bolesť
  Kali Sulph Zhoršenie večer
  Silicea Hromadenie exudátu,ktoré nemôže
    odtekať

Suchosť

Nat Mur Koža, oko a sliznice

Syndróm vyhorenia

Kali Phos  

Športový výkon

Mag Phos Zvýšenie svalového výkonu
  Ferr Phos Zlepšenie dýchania
  Nat Mur Rehydratácia
  Calc Fluor Posilnenie šliach, bolesť šliach po 
    športe, stuhnuté šľahy

Štítna žľaza

Mag Phos Hyperfunkcia
  Nat Sulph+Ferr Phos Autoimunitný zápal, hypofunkcia

Teplota

Ferr Phos Do 39°C
  Kali Phos a Ferr Phos Nad 39 °C

Tlak krvi - nízky

Ferr phos  

Tlak krvi - vysoký

Nat Mur  
  Mag Phos  

Traumy

Ferr Phos Zástava krvácania, ochrana okolitého
    tkaniva, PP pri popálení lokálne
  Kali Mur Popáleniny
  Calc Phos Zlomeniny
  Silicea Vypudzovanie cudzích telies, tŕne..

Trávenie

Nat Phos Sťažené vylučovanie tráv.štiav
  Calc Fluor Poruchy peristaltiky

Učenie - podpora

Kali Phos Koncentrácia, pamäť, vyčerpanosť
  Calc Phos Bolesti hlavy z učenia

Únava

Kali Phos Podráždenosť, psychický stres, nespavosť
  Ferr Phos Nízky tlak, pocit na odpadnutie
  Nat Mur Malátnosť, problémy so vstávaním
    z postele, chlad
  Calc Phos Rekonvalescencia po chorobe, chudnutí

Úpal

Nat Mur  

Uzliny - opuch

Kali Mur Biely povlak na jazyku
  Silicea Hnisavý opuch, abces
  Calc Phos Chronické zväčšenie
  Nat Sulph Silný opuch 

Vakcinácia

Kali Mur  
  Silicea Abces

Vredy

Calc Sulph Rohovky, nehojace sa a mokvavé rany
  Calc Fluor Na povrchu kostí
  Silicea Uzatvorené abscesy

Vredy žalúdka

Calc Sulph Zahojenie sliznice
  Nat Phos Odkyslenie
  Calc Phos Odkyslenie

Vypadávanie vlasov

Silicea  
  Ferr Phos Anémia
  Calc Phos Pri dojčení

Zápal - 1.štádium(bolesť)

Ferr Phos Zlepšenie chladom a pokojom

Zápal - 2. štádium(opuch)

Kali Mur Biely hlien

Zápal - 3.štádium

Kali Sulph Zelený lepkavý riedky hlien
  Silicea Hnisavý žltozelený hlien - vyčistenie
    tkaniva
  Calc Sulph Hnisavý žltozelený hlien - dlhodobé
    hnisanie
  Nat Mur Reziduálny suchý kašeľ po zápale
  Kali Mur Opakované zápaly

Zlomeniny

Calc Phos  

Zrážanlivosť krvi - vysoká

Kali Mur  

Zuby

Calc Fluor Sklovina
  Calc Phos Rozpadávanie zubov

Zuby - prerezávanie

Ferr Phos Zápal, bolesť
  Calc Phos  

Zvracanie

Ferr Phos Nestrávená potrava, krv
  Nat Phos Kyslého charakteru, nestrávená masa
  Nat Mur Vodnaté
  Nat Sulph Žlč

Žalúdočné vredy

Calc Sulph Podpora hojenia
  Nat Phos Odkyslenie
  Calc Phos Odkyslenie

Žlčníkové kamene

Nat Sulph  
  plus Nat Phos Pri prekyslení, poruchách trávenia